EFR32MG24A010F1536IM40-B
Contact Now
EFR32MG24A010F1536IM40-B
Category : RF and Wireless RF Transceiver ICs
Digi-Key Programmable : Not Verified
Serial Interfaces : ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Memory Size : 1536kB Flash, 192kB RAM
Package / Case : 40-VFQFN Exposed Pad
GPIO : 26
Type : TxRx + MCU
Current - Transmitting : 5mA ~ 19.1mA
Current - Receiving : 4.4mA ~ 5.1mA
Modulation : 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Package : Tray
RF Family/Standard : Bluetooth
Data Rate (Max) : 2Mbps
Product Status : Active
Protocol : Bluetooth v5.3
Mounting Type : Surface Mount
Series : Mighty Gecko
Sensitivity : -94.8dBm
Supplier Device Package : 40-QFN (5x5)
Mfr : Silicon Labs
Frequency : 2.4GHz
Voltage - Supply : 1.71V ~ 3.8V
Power - Output : 10dBm
Base Product Number : EFR32MG24A010
Description : MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 192
Model Number : EFR32MG24A010F1536IM40-B
Contact Now
IC RF TxRx + MCU Bluetooth Bluetooth v5.3 2.4GHz 40-VFQFN Exposed Pad