VS-VSKT320-08PBF
Contact Now
VS-VSKT320-08PBF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 320 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 710 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 9000A, 9420A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKT320
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : THYRISTOR MAGN-A-PAK POWER MODUL
Contact Now
SCR Module 800 V 710 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount MAGN-A-PAK