TT320N16SOFHPSA1
Contact Now
TT320N16SOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 320 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Current - Hold (Ih) (Max) : 150 mA
Base Product Number : TT320N16
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : THYRISTOR MODULE 1600V 320A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 520 A Series Connection - All SCRs Surface Mount Module